caribous انتقال هندوانه بارهندوانه مشکوک

caribous: انتقال هندوانه بارهندوانه مشکوک بهادرآباد پلیس جاساز مواد

گت بلاگز اخبار اجتماعی خشک شدن 90 درصد دریاچه‌ ارومیه

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز گفت: بیش از 90 درصد دریاچه‌ی ارومیه خشک شده است است. 

خشک شدن 90 درصد دریاچه‌ ارومیه

خشک شدن 90 درصد دریاچه ارومیه

عبارات مهم : تبریز

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم شناسی دانشگاه تبریز گفت: بیش از 90 درصد دریاچه ی ارومیه خشک شده است هست.

«بهروز ساری صراف» در گفت وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: طبق آمار انتشار یافته در سایت شرکت آب منطقه ای استان در ۲۴ آذر ماه، حجم آب موجود در دریاچه برابر با یک میلیارد و ۶۶ میلیون متر مکعب بوده و این در حالی است که طبق میانگین دراز مدت ۳۰ ساله، میزان آب موجود در دریاچه باید برابر با ۱۶ میلیارد متر مکعب باشد!

خشک شدن 90 درصد دریاچه‌ ارومیه

وی افزود: اعداد را بیش از حد برجسته نکنیم. دریاچه ارومیه از فرم دریاچه خارج و تبدیل به بستر نمکی یا پلایا شده است هست. همه تلاش ها نیز جهت جلوگیری از خیزش نمک هست. ثابت نگه داشتن تراز دریاچه آن هم زیر حد نرمال افتخار بزرگی نیست.

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم شناسی دانشگاه تبریز با بیان این که ۱۵ سال پیش بعضی هشدار محققان و دانشگاهیان مبنی بر خشکی دریاچه ی ارومیه را سیاه نمایی خواندند، اظهار کرد: بی توجهی به هشدارها، نبود منشور محیط زیست، جای خالی کرسی های آزاداندیشی در پرسشها زیست محیطی، نبود حمایت ملی از محیط زیست و اجرایی نشدن قوانین و حمایت از بعضی کارخانجات آلاینده به بهانه ی حمایت از کارآفرین نتیجه ای جز تخریب محیط زیست ندارد.

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز گفت: بیش از 90 درصد دریاچه‌ی ارومیه خشک شده است است. 

قانون گذاران و مسئولان ما بحران خشکی دریاچه ی ارومیه را جدی نگرفته اند

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در ادامه گفت: بی توجهی مسئولان ذی ربط نسبت به بحران خشکی دریاچه ی ارومیه و نبود قوانین مصوب جهت کشاورزان و مردم، باعث شده است است تا مردم خشکی دریاچه را یک بازی خبری تلقی کنند.

وی ادامه داد: مسئولان به مردم نیاز دارند، از این رو می کوشند مردم را ناراحت نکنند. هیچ هشدار جدی و قانون تصویب شده است ای در این باره وجود ندارد. علاقه ی مردم ما هم در شعار خلاصه شده است و هیچ عوض کردن مثبت و موثری در مصرف آب و الگوی کشت به وسیله مردم و مسئولان دیده نمی شود!

خشک شدن 90 درصد دریاچه‌ ارومیه

منابع آبی ما قانونی به هدر می روند

وی با اشاره به بعضی سیاست گذاری های نادرست حوزه ی کشاورزی در برنامه ی ششم توسعه تصریح کرد: تولید هر سال ی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر و تبدیل ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب دار به باغ از جمله سیاست های مدون در برنامه ی توسعه ی ششم است که بدون توجه به میزان آب مورد نیاز به احداث باغ و کشت چغندر تدوین شده است و با در نظرگرفتن این که اراضی موجود در حاشیه ی دریاچه ی ارومیه یکی از کانون های مهم کشت چغندر با نیاز آبی فراوان هست، اجرای این طرح، بحران خشکی را شدت یافتن خواهد کرد. منابع آبی ما قانونی به هدر می روند.

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز گفت: بیش از 90 درصد دریاچه‌ی ارومیه خشک شده است است. 

ساری صراف افزود: تا زمانی که بحران دریاچه ی ارومیه و کم آبی از سوی مسئولان جدی گرفته نشود، نمی توان از مردم انتظار داشت. با وجود چنین طرح هایی در برنامه ی ششم توسعه مردم نیز بحران آب را جدی نمی گیرند و اگر محصولاتی با نیاز آبی زیاد کشت کنند، کار غیرقانونی انجام نداده اند، چون مجوز آن در برنامه ی توسعه ی کشور و از سوی مسئولان صادر شده است هست. مردم زمانی خود را موظف به اجرای قوانین می دانند که مسئولان را جدی و صادق ببیند.

وی با اشاره به نادیده گرفته شدن منابع انرژی، توصیه به استفاده از کودهای شیمیایی و تشویق به سدسازی در برنامه ی ششم توسعه گفت: با وجود منابع آبی محدود و بحران خشکی دریاچه، نمایندگان هم وعده ی سدسازی به مردم می دهند. مردم این مغایرت در بیانات و قوانین مصوب را به وجود اهداف پنهان و سیاسی تعبیر می کنند.

خشک شدن 90 درصد دریاچه‌ ارومیه

وی ادامه داد: تکنوکرات ها و بازرگانان ما باید چاره ای بیندیشند و به جای وارد کردن کالای درجه سه ی چینی، تکنولوژی های روز جهت کم کردن آلودگی هوا را وارد کنند. امروزه در سطح دنیا از فیلترهای تصفیه کننده هوا و دستگاه های دودخور استفاده می کنند که ضمن پاکسازی هوا کربن اتمسفر را به الماس مصنوعی تبدیل می کند.

ساری صراف در ادامه با تائید وجود رابطه ی معنی دار میان آلودگی هوای شهرهای هم جوار و خشکی دریاچه ارومیه ادامه داد: طبق مطالعات و مستندات علمی، بحران ریزگردها و خیزش نمکی علاوه بر استان ها، کشورهای هم جوار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ریزگردها با ورود به لایه های فوقانی جو از طریق کانال هوایی تروپوسفر به استان های مجاور و حتی کشورهای همجوار و مناطق دور دست نیز انتقال یافته شده است و می تواند تبدیل به یک بحران بین المللی شود.

ناباروری ابرها ناشی از وجود گاز متان موجود در دریاچه ثابت نشده است

استاد اقلیم شناسی دانشگاه تبریز در پاسخ به درستی تئوری ناباروری ابرها ناشی از گاز متان موجود گفت: گازهای گلخانه ای باعث گرمایش زمین و کم کردن بارندگی می شوند و گاز متان نیز یکی از گازهای گلخانه ای است که تراکم ابرها را تحت تأثیر قرار می دهد. این گاز که به گاز مرداب و باتلاق نیز معروف است در میان بقایای گیاه های نیز وجود دارد.

وی افزود: 5200 کیلومتر از حاشیه ی دریاچه ی ارومیه در گذشته جزو پهنه ی آبی دریاچه بود که امروزه پهنه ای خشک و نمکی، جای پهنه آبی را گرفته است و باتلاق، مرداب و بقایای گیاهی در این منطقه دیده نمی شود که بتواند ساطع شدن گاز متان در سطح کلان منطقه را ثابت کند.

وی تصریح کرد: بحران خشکی دریاچه به اندازه ی کافی مردم را دلواپس کرده و بهتر است تا ثابت نشدن و تحقق اندازه گیری میزان متان و تأثیر آن بر باروری ابرها، تنش ایجاد نشود.

استاد دانشگاه تبریز در ادامه با تأکید بر نقش عوامل انسانی در خشکی دریاچه ی ارومیه و لزوم مداخله ی زودهنگام گفت: با در نظر گرفتن دخالت نامناسب بشر در طبیعت، هیچ بلا و خطری دور از انتظار نیست. در همه بحران های زیست محیطی به کارها اورژانسی نیاز هست. جهت احیای دریاچه ای مثل دریاچه ی ارومیه در دنیا حدود ۲۵ سال وقت مورد نیاز هست. امیدواریم حداقل نوادگان و نسل های آینده ی ما یک قرن دیگر احیای دریاچه را ببینند!

وی با اشاره به نقش خشکی دریاچه در گرم شدن هوا اظهار کرد: پهنه ی آبی دریاچه در گذشته نقش موثری در تعدیل هوای شهرهای حاشیه دریاچه داشت. ولی امروزه با توجه به وجود پهنه خشکی در سطح وسیع و خاصیت خشکی ها شاهد گرم شدن هوا حتی در فصول سرد سال هستیم.

ساری صراف علاوه بر نقش گرمایش جهانی و عوض کردن اقلیم، نقش عوامل انسانی اعم از فرهنگ و عملکرد مردم و مدیران، نبود مقررات و قوانین جدی زیست محیطی و فقدان معیشت جایگزین، الگوی کشت نامناسب و آبیاری اراضی زراعی با شیوه غرقابی و همچنین برنامه های ناکارآمد در زمینه آب و خاک را از علل خشکی ارومیه برشمرد.

واژه های کلیدی: تبریز | دریاچه | قوانین | ارومیه | برنامه | دریاچه | مسئولان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs