caribous انتقال هندوانه بارهندوانه مشکوک

caribous: انتقال هندوانه بارهندوانه مشکوک بهادرآباد پلیس جاساز مواد

گت بلاگز اخبار اجتماعی مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

در حالی که شرکت بیمه آسیا در سایت خود اعلام کرده که جهت پرداخت بیمه مسئولیت کارگران معدن آزادشهر یورت در حال بررسی‌هایی است تا دیه‌ای به بازماندگانشان پرداخت کن

مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

عبارات مهم : مرکزی

در حالی که شرکت بیمه آسیا در سایت خود اعلام کرده که جهت پرداخت بیمه مسئولیت کارگران معدن آزادشهر یورت در حال بررسی هایی است تا دیه ای به بازماندگانشان پرداخت کند، بررسی ها نشان می دهد که “طبق ماده ۱۰ قانون بیمه” به بازماندگان این فاجعه ملی بابت دیه عزیزان ارزش تنها حدود ۱۷ میلیون تومان می رسد!

به گزارش ایسنا، چند روزی است که از فاجعه معدن زمستان آزاد شهر یورت می گذرد. در این روزها تعداد زیادی از خانواده های کارگرانی که در این معدن محبوس شده است اند، همچنان چشم انتظارند تا شاید عزیزشان زنده از عمق ۱۳۰۰ متری عمق زمین بیرون بیاید.

مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

حتی شاید نتوان تصورش را هم کرد که زنان، مادران و بستگانِ کارگرانی که تنها امیدشان به خداست، هنگامی که می دیدند جسد بی جانِ دیگر کارگران از اعماق زمین بیرون کشیده می شود چه حال و روزی داشتند، ولی کافی است چشممان را لحظه ای ببندیم و آن روزهایی که هر ثانیه اش مانند یک عمر جهت خانواده های منتظر می گذشت را در ذهنمان مجسم کنیم تا رنگی به رخسارمان نماند.

در این میان اگر بدانیم حقوق اندک آن کارگران در آن شرایط طاقت فرسا حتی تا یک سال عقب افتاده بود و اکثریت آنها از بیمه تامین اجتماعی و درمان هم محروم بوده اند، شاید به یاد کتاب های تاریخی بیافتیم که از ساخت اهرام ثلاثه مصر در قرن های گذشته می گفت و تلنگری بر خود بزنیم که ظاهرا هنوز آن دوران چندان هم تمام نشده هست.

در حالی که شرکت بیمه آسیا در سایت خود اعلام کرده که جهت پرداخت بیمه مسئولیت کارگران معدن آزادشهر یورت در حال بررسی‌هایی است تا دیه‌ای به بازماندگانشان پرداخت کن

برخی می پرسند که آیا کارگران آن معدن بیمه اتفاق داشتند؟ آیا آنها بیمه مسئولیت کارفرمایان در برابر کارکنان داشتند؟ بعضی دیگر می گویند که آیا آنها بیمه عمر و سرمایه گذاری داشتند؟ هنگامی که در چنین اوضاعی این سولات را می شنویم نمی دانیم که از سوز دل، گریه کنیم یا از فرط تعجب … آیا که بدون این که مسئولی از بیمه مرکزی یا هر شرکت بیمه ای در این موارد بخواهد اظهار نظر کند، اگر خودمان کلاه خود را قاضی کنیم به آسانی می توانیم به پاسخ این سوالات دست یابیم و از خود بپرسیم هنگامی که کارگرانی حدود یک سال حتی از حقوق ماهانه ارزش محروم بودند امکان دارد که بیمه اتفاق داشته باشند؟ هنگامی که که آنها از بیمه های درمانی که مرسوم ترین نوع بیمه ها در هر کشوری از جمله کشور عزیزمان ایران هست، محروم بوده اند، امکان دارد که “کارفرما”ی شخصی آنها را بیمه عمر و سرمایه گذاری کرده و جهت تک تکِ آنها بیمه مسئولیتِ مدنی خریداری کرده باشد؟

اما با این که مشخص شده است که کارگران این معدن بیمه حادثه، عمر و سرمایه گذاری نداشته اند و راجع به داشتن بیمه مسئولیت آنها شک و شبهه های زیادی وجود دارد، شرکت بیمه آسیا در بحبوحه آن حادثه، خبری را روی سایت خود منتشر کرده و آن را در اختیار رسانه ها قرار داده هست. این شرکت در آن خبر خیلی کوتاه نوشته که «معدنکاران زمستان یورت تحت پوشش بیمه آسیا بودند» و «خسارت وارد شده است به معدنکاران زمستان یورت در کوتاه ترین وقت ممکن بررسی و پرداخت خواهد شد»، ولی علی رغم رویه های معمول اصلا در آن خبر اعلام نشده که چه تعداد از کارگران این معدن تحت پوشش بیمه ای قرار داشته و سقف تعهدات این شرکت نسبت به کارگران معدن یورت چقدر بوده هست.

حتی این شرکت اعلام نکرده بیمه مسئولیتی که جهت آن کارکنان در نظر گرفته شده است “با نام” است یا “بی نام” و حتی مسئولان این شرکت حاضر نشده اند جهت پاسخ گویی به این پرسش ها با رسانه ها گفت وگویی داشته باشند. تنها روابط عمومی این شرکت در پاسخ می گوید که به صلاح نیست آماری در این مورد بدهند!

مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

اما طبق بررسی های ایسنا کارفرمای این شرکت جهت تعداد کمی از آن کارگران “بیمه مسئولیت بی نام” تهیه کرده و این درحالی است که گفته شده است این معدن حدود ۵۰۰ کارگر داشته هست.

همچنین سعید مازندرانی- مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان – اعلام کرده که “کارگران معدن یورت آزاد شهر «تا سقف ۴۰ نفر» زیرپوشش بیمه مسئولیت مدنی نزد شرکت آسیا هستند که در پی تماس تلفنی وزیر تعاون از محل معدن با مدیرعامل بیمه فوق مقرر شد در کوتاه ترین وقت دیه این عزیزان پرداخت شود.” جالب اینکه این خبر ۱۹ اردیبهشت ماه در سایت رسمی شرکت بیمه آسیا هم بازنشر شد و جالب تر اینکه در وقت بازنشر این خبر تعداد کشته شدگان این اتفاق ۳۵ نفر بود؛ یعنی ۵ نفر کمتر از تعدادی که سعید مازندرانی به عنوان سقف پوشش بیمه اعلام کرده هست، ولی تا امروز تعداد کشته شدگان این فاجعه ملی ۴۳ نفر عنوان شده است هست. این در حالی است که شنیده می شود تعداد افرادی که در این اتفاق بیمه مسئولیت بوده اند شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد! ولی بیاید بررسی کنیم که اگر همین ۴۰ نفر آماری که داده شده است درست باشد قانونا چه اتفاقی می افتد.

در حالی که شرکت بیمه آسیا در سایت خود اعلام کرده که جهت پرداخت بیمه مسئولیت کارگران معدن آزادشهر یورت در حال بررسی‌هایی است تا دیه‌ای به بازماندگانشان پرداخت کن

چنانچه کارگاهی ١٠ کارگر داشته باشد و ظرفیت آن کارگاه چنین موضوعی را ثابت کند و کارفرما فقط دو نفر را تحت پوشش بیمه قرار داده باشد «طبق ماده ۱۰ قانون بیمه» بابت خسارت، با توجه به «قاعده نسبی»، مبلغی پرداخت خواهد شد؛ یعنی کارفرما ۲۰ درصد حق بیمه را پرداخت کرده، بعد ۲۰ درصد خسارت پرداخت خواهد شد. یعنی به عنوان مثال در یک خسارت فوتی که ۲۱۰ میلیون تومان دیه تعلق می گیرد، تنها ۴۲ میلیون تومان ( ۲۰ درصد از ۲۱۰ میلیون تومان) به خانواده کارگر معدن پرداخت می شود.

حالا با در نظرگرفتن این که تنها ۴۰ نفر از کارگران معدن یورت بیمه مسئولیت داشتند و آن معدن حدود ۵۰۰ نفر کارگر داشته هست، یعنی تنها هشت درصد از حق بیمه پرداخت شده است است و در نتیجه بیمه گر بابت دیه قانونا باید هشت درصد از مبلغ دیه که ۲۱۰ میلیون تومان است را به بیمه گذار پرداخت کند. یعنی فقط و فقط «۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان»! و این یعنی به بازماندگان کارگرانی که در اعماق زمین پرپر شده است اند بابت دیه عزیزانشان فقط حدود ۱۷ میلیون تومان دیه تعلق می گیرد!

مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت فقط ۱۷ میلیون تومان؟!

این در حالی است که شرکت بیمه آسیا به این توصیه حیاتی و مهم اشاره ای نکرده و تنها در سایت خود نوشته که “بررسی” می کنیم و دیه می دهیم، در صورتی که همه باید بدانند که قسمتی از این “بررسی ها” یعنی همین ضرب و تقسیم هایی که در جملات اوج گفته شد.

اما از طرفی عبدالناصر همتی – رییس بیمه مرکزی – بعد از وقوع این فاجعه صراحتا گفته که “با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورتِ گلستان به وسیله شرکت سهامی بیمه آسیا در حد ۲۱۰ میلیون تومان جهت “هر نفر”، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان اتفاق در مناسب ترین وقت بعد از طی مراحل قانونی پرداخت خواهد کرد.” حال این پرسش مطرح است که آیا رییس کل بیمه مرکزی این اختیار را دارد که “ماده ۱۰ قانون بیمه” را نادیده بگیرد یا خیر.

البته احتمال دارد که بیمه مرکزی بعدها اعلام کند منظورش از مراحل قانونی همین ضرب و تقسیم ها بوده و مبلغ دیه آنها قانونا حدود ۱۷ میلیون تومان هست، ولی اگر این اختیار جهت ایشان وجود دارد، اینکه گفته شده است ۲۱۰ میلیون تومان به بازماندگان داده می شود، جای بسی خوشحالی دارد.

اما اگر بخواهیم از نظر حرفه ای به عنوان نگاه کنیم، باید بگوییم که بیمه یک صنعت است و این صنعت نیز به وجود آمده تا سودآور باشد. در نتیجه این اختیار می تواند جهت صنعت بیمه چندان خوشایند نباشد. بد نیست یادآور شویم بیمه آسیا جزو بیمه های دولتی بوده که اصطلاحا شخصی شده است ولی همچنان مدیرانش را دولتی ها گزینش می کنند و حتی رییس کل بیمه مرکزی این دست شرکت ها را “شرکت کمی خصوصی” خطاب می کند. در نتیجه هنوز که هنوز است این شرکت به جای EPS محور بودن، پرتفوی محور است و شاید این بار این عنوان و اختیارات رییس بیمه مرکزی به نفع زنان و فرزندانی تمام شود که مرد زندگی و پدرشان در بیش از یک کیلومتر در زیر زمین دنبال لقمه نانی حلال بوده اند. “روحشان شاد و یادشان ماندگار”

واژه های کلیدی: مرکزی | میلیون | کارگران | کارگران معدن | تعداد کشته شدگان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs